Sıkça Sorulan Sorular

Böcek ilaçlama hakkında sıkça sorulan sorular ve cevapları ilaçlama hizmetimiz hakkında daha net bilgi almanızı sağlayacaktır, kafanıza takılan birşey olursa lütfen bizi arayınız, müşteri temsilcilerimiz memnuniyetle yardımcı olacaktır.
Jel ilaçlama, kokulu ilaçlama, kokusuz ilaçlama, fare ilaçlama, fümigasyon ve diğer böcek ilaçlama yöntemlerimiz hakkında hazırladığımız aşağıdaki makale sizlere yeterince ön bilgi verecektir.

Soru : Hangi ilaç uygulamasını öneriyorsunuz?
Cevap : Kokulu ilaçlama tüm haşere(böcek) türleri (tahta kurusu,bit,pire,güve,hamam böcekleri,kalorifer böcekleri,akrep, karınca,tesbih böceği,akarlar,kulağa kaçan,fare,sıçan,çıyan,örümcek,kertenkele tahtakuruları, tahta kurdu, sinek, sivri sinek, vb) üzerinde etkilir. Jel ilaçlama ise hamam böceği,kalorifer böceği oryantal hamam böceği, amerikan hamam böceği, kara Fatma, vb gibi haşereler üzerinde etkilidir.


Soru : JEL ilaçlama ile sıvı ilaçlama arasında ki fark nedir?
Cevap : Diğer ilaçlama yöntemlerinde yapılması gereken ön hazırlıkların jel ilaçlama için yapılması gerekmez. Hasta , yaşlı ve çocukların bulunduğu ortamlarda jel ilaçlama güvenle yapılabilir. Jel ilaçlama günün her saatinde, günlük işlerinizi aksatmadan uygulanabilir. jel ilaçlama da Evinizi terk etmek zorunda değilsiniz. jel ilaçlama da Uygulama öncesi hazırlık yapmanız gerekmiyor jel ilaçlama da Uygulama sonrası temizlik yapmanız gerekmiyor jel ilaçlama da Kapı ve pencerelerinizi kapatmanız gerekmiyor jel ilaçlama kokusuzdur . jel ilaçlama Evcil hayvanlar için zararlı değildir. jel ilaç uygulanması 3 ay süre ile haşereleri öldürmeye devam eder. jel ilaçtan yiyerek ölen böcekleri, diğer böcekler yerler ve onlarda ölürler. jel ilaçtan yiyen böceklerin dışkılarını yiyen diğer böceklerde ölürler. jel ilaç Elektrikli cihazlarınıza uygulanabilir. Zarar vermez. jel ilaçlama İnsan sağlığı açısından risk oluşturmaz

Soru : İlaçlama esnasında mekanı terk etmem gerekiyormu ?
Cevap : Kokulu olarak yapılan ilaçlamalarda mekanınızı birkaç saat terk etmeniz gerekiyor. Kokusuz olarak yapılan böcek ialaçlama ve kemirgenlere karşı yapılan tüm haşere ilaçlamalarında mekanınızı terk etmenize gerek yoktur. Uygulama esnasında ve uygulama sonrasında mekanınızı kullanabilirsiniz. Jel ilaçlama uygulamasında ilaçlama yapılan yerin terk edilmesi gerekmez. İlaçlama sırasında servis ekibimizin yanında bulunabilirsiniz.

Soru : İlaçlama öncesi veya sonrası yapmam gereken uygulamalar nelerdir?
Cevap : Sıvı böcek ilaçlamalarda açıkta gıda bırakılmamalı, mutfakta bulunan tencere, tabak vs gibi eşyalarınızın toplanıp üzerlerinin kapatılması veya kullanılmadan önce yıkanması gerekir.Sıvı ilaçlama kokulu ve kokusuz olmak üzere ikiye ayrılır. Uygulama şekli havalı pompa veya el motoru ile yapılır. Kokulu ilaçlama yapılırken ilaçlama yapılan yerin kapı, pencerelerinin kapalı olması gerekir.Uygulamadan sonra ilaçlama yapılan yerin birkaç saat kapalı tutulması gerekir.İlaçlama yapılan yerin en az yarım saat havalandırılması gerekir.Kokusuz ilaçlamada ise böyle bir uygulamaya gerek yoktur ve ilaçlama yapılan yeri terk etmenize gerek yoktur. JEL ilaçlama  uygulamalarda mekanınızı terk etmeye gerek yoktur herhangi bir hazırlığa gerek yoktur.

Soru : İlaçlama'dan sonra genel temizlik yapmam gerekirmi ?
Cevap : Kokulu ilaçlama sonrası mekanınızı havalandırdıktan sonra gözle görülebilir yerlerde ıslak temizlik yapabilirsiniz.Görülmeyen yerlerde (koltuk altları,dolap içleri,buzdolabı arkası vb)ise 15 gün sonra ıslak temizlik yapabilirsiniz.Genel temizliğin 15 gün sonra yapılmasının nedeni ise yumurtalardan çıkacak haşereler için ilacın kalıcılığını sağlamaktır. Jel uygulamasında ise ilaçlama sonrası herhangi bir temizlik yapılmasına gerek yoktur.

Soru : İlaçlama sonrasında ekibinizden herhangi bir belge veya rapor alacak mıyım?
Cevap : Evet. İlaçlama sonrasında servis sorumlusu tarafından ilaç uygulama yapılan alanlara ne tür ilaçlar kullanıldığı,kullanılan bu ilaçların miktarlaını ve ekipmanların adlarına ilişkin ayrıntıları içeren servis sorumlunuz ve sizin ortak imzanızı taşıyan bir servis raporu verilecektir.Herhangi bir şey sormak istediğiniz taktirde İstanbul Çevre İlaçlama şirketini arıyarak her türlü bilgiyi alabilirsiniz.

Soru : Ev içinde ve dışında yapılan ilaçlamalar bitkilerimi veya ev hayvanlarımı etkiler mi ?
Cevap : kokulu ilaçlamalarda insan veya evcil hayvanlar ilaçlama yapılan yerde duramaz ancak bitkilere zararı olamaz , kokusuz ilaçlama ve jel ilaçlama da size Bitkilerinize ve evcil hayvanlarınıza zarar vermez. Kokulu uygulamalarda evcil hayvanlarınızın 2 veya 3 saat kadar dışarıya çıkartılması gereklidir. Dışarı çıkartılması mümkün olmayan vs. mekanınız da akvaryumunuz varsa uygulamadan önce akvaryum hava almayacak şekilde bantlanmalıdır ve üstüne ıslak havlu serilmelidir. Eğer bahçenize sıvı ilaçlama yapılmışsa, sadece bu sıvı ilaç kuruyuncaya kadar evcil hayvanlarınızı alandan uzak tutmanız yeterlidir.

Soru : Uygulamadan sonra böcek görülebilir miyim?
Cevap : Bazen kısa süre için görülebilir bunu nedeni her bir böceğin etkilenmesi için önce yeterli miktarda insektisit (ilaç) kullanılması gerekmektedir. Deri ve gerekirse ağız yolu ile de tüketmesi gerekmektedir. Bazen uygulamadan sonra çok haşere görebilirsiniz çünkü insektisite maruz kalan haşerelerin sinir sistemleri etkilendiği için insektisit kalıntısından uzaklaşıyor olacaklardır. Ayrıca kullanılan insektisitler ani etkiden çok kalıcı etki gösterebilmesi ve haşerelerin insektisitlerin yuvalarına taşıyabilmelerine yöneliktir