Bilinçli Müşteri Merkezi

Böcek ilaçlama hizmeti almak isteyenlerin sıkça yaptığı hatalar;
 • İlaçlama yaptırmaya karar verdikten sonra hizmet alınacak böcek ilaçlama firmalarının yasal izinleriyle ilgili araştırma yapmamak;
  Bu konuda üç önemli unsur vardır. Birincisi böcek ilaçlama yapacak firmanın Sağlık Bakanlığı'ndan ruhsatlı olması. İkincisi böcek ilaçlama işleminin doğru ve bilimsel yöntemlerle uygun dozlarda yapılması Üçüncüsü de kullanılacak ilaçların Sağlık Bakanlığı'nın ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO)'nün kriterlerine uygun olması. Bu araştırmayı yapmazsanız kullanılan ilaçların Sağlık Bakanlığı'ndan onaylı olup olmadığından emin olamayabilirsiniz. Aynı zamanda ilaçların doğru uygulama yöntemleri ve doğru dozları da ancak ehil ve yine Sağlık Bakanlığı'ndan ruhsatlı böcek ilaçlama firmaları tarafından yapılabilir.
 • Böcek ilaçlama yapıldıktan sonra haşere sorununun tamamen biteceğini düşünmek
  Ne pahasına olursa olsun müşteri kazanmak isteyenlerin söylemlerinden biridir. İlaçlama işlemi doğru ilaçlarla ve doğru yöntemlerle yapılsa bile bazen problemler tam olarak giderilemez. Bu durum, genelde Böcek ilaçlama esnasında mekanda bulunan ve henüz açılmamış yumurtalara ya da larvalara ilacın etki edememesi nedeniyle yaşanır. Mekanın fiziksel özellikleri ve ısısına bağlı olarak ortalama 20-30 gün içerisinde yumurtaların açıldığı düşünüldüğünde ilk ilaçlamadan 1 ay sonra yapılacak ikinci ilaçlama sorunu gidermekte etkili olacaktır.  Bununla beraber ilaçlama yapıldıktan sonra bazen kısa süre için haşereler görülebilir. Bunun nedeni insektisite maruz kalan haşerelerin sinir sistemleri etkilendiğinden insektisit kalıntısından uzaklaşıyor olmalarıdır. Ayrıca haşerenin ilacı deri ve ağız yoluyla tüketmesi gerekliliği de aynı sonucu doğurabilir. Unutmayın, önemli olan haşere sorunuyla karşılaşmadan onları evinizden ya da mekanınızdan uzakta tutmak için gerekli profesyonel ve periyodik yardım almaktır.
 • Yapılan ilaçlamaya dair genel bilgileri talep etmemek, kullanılan ilaçları, yöntemleri sorgulamamak
  Evinize ya da işyerinize gelen ekiplere ilaçların Sağlık Bakanlığı'ndan onaylı ve kullanılan ilaçların insan sağlığına olumsuz etkileri olup olmadığını mutlaka sorunuz. Ayrıca uygulanacak ilaçlara dair firmanın güvenlik formlarını isteyiniz. Unutmayın, piyasada çok sayıda "Halk Sağlığı Alanında Haşerelere Karşı İlaçlama Usul ve Esasları" kapsamında çalışmayan Böcek ilaçlama şirketi görünümlü şahıslar ve insan/çevre sağlığını tehdit eden uygulamalar var.
 • Sürekli temiz tutulan mekanlarda asla haşere sorunu yaşanmaz!
  Bu da haşereyle ilgili yanlış düşüncelerden biridir. Evet, temizlik haşere problemiyle mücadelede en etkili yöntemlerden biridir. Ama, siz ne kadar temiz olursanız olun. dışarıdan içeri gelen alış veriş poşetleri, ayakkabılarınız, bavullarınız hatta elbiseleriniz bile yaşadığınız mekanlara haşere (Ör. Satın aldığınız soda şişesinin üstünde evinize getirebileceğiniz yumurta ve larva) taşıyabilir. Bu nedenle periyodik bakımdan asla vazgeçmeyiniz.
 • Böcek ilaçlama yapılırken evin ya da iş yerinin terk edilmesi, saatlerce kullanılmadan kapalı tutulması ve sonra havalandırılması gerektiği
  Bunlar eskidendi. Ekstrem durumlar dışında bu tablolarla artık karşılaşmıyoruz. Çünkü, kullanılan ilaçlar sadece haşereler üzerinde etkili olup insan sağlığına ve evcil hayvanlara karşı zararsızdır. Dolayısıyla da mekanınızı terk etmeniz gerekmemektedir. İlaçlama esnasında ve sonrasında normal yaşantınıza devam edebilirsiniz.  Bu durum kokusuz ilaçlarla ve jel yöntemiyle yapılan ilaçlamalar için geçerlidir. Kokulu ilaçlama yapılması gereken durumlarda işin uzmanları gerekli sağlık tedbirlerini almanız hususunda sizlere gerekli yönlendirmeleri yapacaktır.
 • Apartmandaki ortak alanlar ilaçlandığında sorunun ortadan kalkacağını düşünmek
  İlaçlama yapıldığında zararlı haşereler kendilerine yeni yuvalar arar. Örneğin Hamam böceklerinin abdomenlerinin (karın) arka tarafından uzanan duyargaları çok hafif hava akımlarına bile duyarlıdır; öyle ki, potansiyel bir tehlikeden saniyenin binde 54'ü gibi bir zamanda kaçmaya başlayabilirler. Ortak alanlar ilaçlandığında haşereler genelde evlere doğru ilerler. Her ne kadar ilaçlama yapılan alandaki insektisitten etkilenip ölecek olsa da üzerinde taşıdığı olası yumurta paketlerini yeni gidecekleri yerlere taşıma riskleri oldukça büyüktür. Bilinen hiçbir ilaç yumurtaları yok edemez. Bu nedenle, apartmanların ortak alanları ilaçlanırken dairelerin de ilaçlanması şiddetle tavsiye edilir.
 • Evcil hayvanların düzenli kontrolleri yapılırsa haşere riski ortadan kalkar
  Hayır. evcil hayvanlar zararlı haşereler için en verimli yaşam alanlarından biridir. Doğal kokuları, tüyleri ve vücut ısıları göz önüne alındığında riskin sürekli var olduğu ve özellikle evcil hayvan barındırılan mekanlarda düzenli ve profesyonel ilaçlamanın önemi unutulmaması gereken bir gerçektir.
 • Böcek ilaçlama sonrasında firmadan rapor ve belge talep etmemek
  Bunu sakın unutmayınız. Özellikle yasal olmayan firmalar rapor vermemektedir. Bu durumda evinizde ya da işyerinizde kullanılan ilaçların Sağlık Bakanlığı'ndan onaylı olup olmadığını bilemezsiniz. Bu da, istenmeyen durumlarla karşılaşma riskinizi artırabilir. Rapor almak aynı zamanda sizin hukuksal olarak da avantajlı bir konumda olmanızı sağlar.
 • Uygun ilacı piyasadan temin edersem kendim de uygulayabilir ve sorunu çözebilirim
  Bu yolu denememenizi öneririz. Uygun ilaçların doğru dozlarda kullanımı son derece önemlidir. Konuyla ilgili yine bir örnek vermek gerekirse, çoğu haşere türü ama özellikle hamamböcekleri çok dayanıklıdırlar. Çevresel koşullara ve zorluklara çok çabuk adapte olurlar. Hatta kafası kopmuş bir hamamböceği bir hafta yaşayabilir. Bir haftadan sonra gerçekleşen ölümün nedeni sanıldığının aksine susuzluktur. Bu bağlamda bilinçsiz yapılan amatör mücadelelerde ilaçlara karşı çok çabuk direnç kazanabilirler. Nietzsche' nin de söylediği gibi "onları öldürmeyen şey güçlendirir". Ayrıca doğaya zarar vermemek için böcek ilaçlama sonrası atıkların kontrollü olarak toplanması ve ilaçlama yapan kişinin sağlığı da büyük önem taşımaktadır. Her işte olduğu gibi, haşerelerle mücadelede de en iyi çözüm işi "uzman"ına yaptırmaktır.